Zakochani w Zakopanem

„Może ten tytuł trochę przypomina teksty disco polo, ale chyba nam wszystkim potrzeba lekkości i wytchnienia, takiego wytchnienia i inspiracji jakie czerpali artyści, ci którzy przyjeżdżali do Zakopanego w najlepszych jego latach i ci, którzy ciągle tam, mimo wszystko przyjeżdżają”.

Tak wyjaśniła tytuł wystawy Zofia Weiss. Można ją obejrzeć w Zofia Weiss Gallery w Krakowie na ul. Podwale 6.

https://youtu.be/l1qOf3uQdYg

Doskonale skomponowana na niewielkiej przestrzeni pokazuje szerokie spektrum sztuki zainspirowanej Tatrami i Zakopanem. Od mebli projektowanych przez Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego poprzez obrazy Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Jarockiego do tkanin projektowanych przez nieżyjącego już Władysława Trebuni – Tutki czy  rozchwytywanej po sukcesie na 52. Biennale w Wenecji – Małgorzaty Mirgi -Tas z Czarnej Góry.

Nie brakuje najmłodszych artystów, którzy w 2016 roku wzięli udział w plenerze „Inspirowane Jarockim” i dopiero wchodzą na rynek sztuki – Jeśli chodzi o współczesnych artystów, to po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią nie było łatwo namówić ich do pokazania obrazów. Tym bardziej, że w tym samym czasie odbywają się inne wystawy o podobnej tematyce. Ale udało się nam zaprezentować i zgromadzić dzieła naprawdę wartościowe i reprezentatywne – powiedziała Anna Zadziorko, współkuratorka wystawy.

Wystawa czynna do 12 grudnia 2022 w godz. 11:00-20:00 w Krakowie ul. Podwale 6.

Powiązane zdjęcia: