Kronikarz Podhalańskiej Tradycji

Właśnie mija 10. rocznica śmierci i 80. rocznica urodzin Władysława Trebuni – Tutki jego różnorodne parce można zobaczyć w galerii ARTPARK, w zakopiańskiej „Jutrzence”.

To kolejna wystawa tego artysty w tym właśnie miejscu. Tym razem prezentowane są prace, które posiada w swoich zbiorach córka Władysława Anna Trebunia-Wyrostek. Sama zresztą jest wszechstronną artystką. Podobnie jak ojciec gra na skrzypcach. Ukończyła nie tylko religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale również grafikę na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Przede wszystkim pokazujemy wczesne prace ojca. Zwłaszcza tkaniny są efektem jego młodzieńczych poszukiwań, zanim skupił się na malowaniu obrazów, których tematem był zanikający dawny pejzaż Podhala. Z tych właśnie prac ojciec jest najbardziej znany – powiedziała na wernisażu Anna Trebunia Wyrostek. Spotkanie w „Jutrzence” pełne było muzyki zagranej przez rodzinną kapelę Trebuniów Tutków ciepłej atmosfery i wspomnień o nestorze rodu. Posłuchajcie opowieści o tym interesującym artyście.

Wystawa czynna do końca grudnia 2022 od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 15:00. Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” Zakopane ul. Grunwaldzka 3.

Powiązane zdjęcia: