XV. Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”. Znamy wyniki przeglądu

Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły prezentujące folklor górali podhalańskich wyłonione przez jury.

Laureaci wystąpią również na 55.  Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.

Przez dwa dni na scenie w Zakopiańskim Centrum Edukacji przed komisją konkursową rywalizowało 13 zespołów dziecięcych i młodzieżowych o statuetkę „Złote Kierpce” .

Jury w składzie:  Dorota Majerczyk (przewodnicząca) etnolog, folklorysta, Monika Kurzeja – główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Katarzyna Chowaniec-Trebunia – regionalista, etnolog i Magdalena Kwiecińska – kustosz dyplomowany w Dziale Etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zespołów w dwóch kategoriach wiekowych. Poniżej protokół i podsumowanie obrad komisji.  

W kategorii dziecięcej /6-14 lat/:

Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE oraz nagrody w postaci finansowej po 1.500 zł. otrzymują ex aequo

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MAŁY ZBÓJNICEK” Z ZĘBU

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI BIAŁCANIE” Z BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ

Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE oraz nagrodę w postaci bonu do sklepu regionalnego w wysokości 1000 zł. otrzymuje:

ZESPÓŁ GÓRALSKI „ZAWATERNIK” Z LEŚNICY – GRONIA

Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE oraz nagrodę/y w postaci finansowej w wysokości 800 zł. otrzymuje: ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI MANIOWIANIE” Z MANIÓW

W kategorii młodzieżowej /15-18 lat/:

Nagrodę pierwszą, statuetkę ZŁOTE KIERPCE – nie przyznano

Nagrodę drugą, statuetkę SREBRNE KIERPCE oraz nagrodę w postaci w postaci bonu do sklepu regionalnego w wysokości 1000 zł. i biletów do Term Zakopiańskich otrzymuje/ą: ZESPÓŁ GÓRALSKI „ŚLEBODNI” Z GRONIA- LEŚNICY

Nagrodę trzecią, statuetkę BRĄZOWE KIERPCE – nie przyznano

Do prezentacji na 47. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju komisja nominuje następujące zespoły:

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI BIAŁCANIE” Z BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ

ZESPÓŁ GÓRALSKI „ZAWATERNIK” Z LEŚNICY – GRONIA

Jury przyznało także następujące wyróżnienia, ufundowane przez Burmistrza Miasta Zakopane:

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI GRONKOWIANIE” Z GRONKOWA ZA UKAZANIE TRADYCJI ZWIĄZANYCH Z OBRZĘDOWOŚCIĄ DOROCZNĄ NA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI ZASKALANIE” Z ZASKALA ZA ODPOWIEDNI UBIÓR DZIECIĘCY I ŁADNY ŚPIEW DZIEWCZĄT

ZESPÓŁ GÓRALSKI „ZYNGIERKI BIAŁCAŃSKIE” Z BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ ZA SPONTANICZNE I NATURALNE ZACHOWANIA DZIECIĘCE

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI PYZOWIANIE” Z PYZÓWKI ZA DOBRE

I ZRÓŻNICOWANE UBIORY DZIECIĘCE ORAZ BOGACTWO REKWIZYTÓW I ŚPIEW DZIEWCZĄT

ZESPÓŁ GÓRALSKI „WIERCHY” Z GLICZAROWA GÓRNEGO ZA PODJĘCIE TEMATU ZWIĄZANEGO Z PRZYGOTOWANIEM „PUCHARÓW” NA ZIELONE ŚWIĄTKI

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MAŁY GIEWONT” Z ZAKOPANEGO- OLCZY ZA ŚPIEW DZIEWCZĄT I ZABAWY DZIECIĘCE

ZESPÓŁ GÓRALSKI „MALI HAMERNICY” Z KRAKOWA ZA ROZTAŃCZENIE

I ROZŚPIEWANIE GRUPY ORAZ ZRÓŻNICOWANE ZABAWY DZIECIĘCE

ZESPÓŁ GÓRALSKI „SONSIADY” Z MANIÓW ZA ELEMENTY ETNOGRAFICZNE

W PROGRAMIE ZWIĄZANE Z DOŻYNKAMI

NAGRODĘ SPECJALNĄ W POSTACI UDZIAŁU W FESTIWALU FOLKLORU GÓRALSKIEGO W ŽDIARZE WRAZ Z WEJŚCIEM NA ŚCIEŻKĘ W KORONACH DRZEW I DO KRÓLESTWA LASU OTRZYMUJE ZESPÓŁ GÓRALSKI „MAŁY ZBÓJNICEK” Z ZĘBU”

Nagrody zostały ufundowane przez Zakopane,  Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Starostwo Tatrzańskie, Spółkę Polskie Tatry – Termy Zakopiańskie, Tatrzański Park Narodowy, Bachledka Ski&Sun oraz przez Związek Podhalan Oddział Zakopane.

opracowała: redakcja

Powiązane zdjęcia: