Willa Palace – 12. Filia Muzeum Tatrzańskiego – 0twarta /zdjęcia, wideo/

W uroczystym otwarciu 12. Fili Muzeum Tatrzańskiego brali udział świadkowie tragicznych wojennych wydarzeń.

Willa Palace była przed II wojną światową symbolem nowoczesności i tego legendarnego już, beztroskiego życia miłośników turystyki i uprawiania wszelkich górskich sportów, towarzyskich spotkań często podszytych rozmowami literacko- artystycznymi.

W 1939 roku ten cudowny świat runął, a w willi okupant umieścił posterunek gestapo. Jak się okazało nie była to zwykła placówka. Historia nadała jej imię „Katowni Podhala” Przewinęło się przez nią ponad 100O osób zatrzymanych za  walkę z okupantem. Większość z nich była tu w okrutny sposób torturowana, część rozstrzelano , dla innych był to przystanek, na drodze  do obozów zagłady.  

Po wojnie w Palace mieściło się m.in. sanatorium, żłobek i liceum. W budynku urządzono także ośrodek rekreacyjno-sportowy.

Mimo to byli więźniowie Palace ciągle starali się  o właściwe upamiętnienie tego miejsca walcząc o przestrzeń pamięci z kolejnymi użytkownikami budynku .

Istotną rolę w tej walce odegrało Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala, przez wiele lat prowadzące izbę pamięci w części dawnych piwnic.

Po kilkunastoletnich staraniach udało się przekazać willę Muzeum Tatrzańskiemu. Po czterech latach prac 8. marca otwarto wyremontowaną przestrzeń. Za kilkanaście dni Muzeum II Wojny Światowej wraz z nowoczesną ekspozycją zostanie udostępnione zwiedzającym.

Wystawa stała, na której zaprezentowana zostanie opowieść o skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji zostanie zaprezentowana 27 marca.

Muzeum Palace będzie spełniać trzy zasadnicze funkcje: miejsca pamięci, ekspozycji muzealnej oraz centrum badań i dyskusji nad historią XX w – w szczególności nad okresem II wojny światowej w południowej Małopolsce.

Projekt „Utworzenie Muzeum Palace” został zrealizowany z budżetu Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego, przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowiźnie Miasta Zakopane.

Powiązane zdjęcia: