Kiedyś to były czasy! – chciałoby się zakrzyknąć oglądając wystawę czasową w willi Oksza w Zakopanem. Jej tytuł to cytat z najbarwniejszej „kroniki” dawnych czasów autorstwa Rafała Malczewskiego. Restauracja u…
Tag: Muzeum Tatrzańskie
Pejzaż Tatrzański zastany i wyimaginowany
Prace Dwurnika, Dziaczkowskiego, Kuskowskiego, Sasnala, Rogalskiego, Rytki, Ciszewskiej-Rząsy, można oglądać na nowej wystawie „Kolekcja. Sztuka Współczesna w Muzeum Tatrzańskim” w filii Muzeum Tatrzańskiego – Galerii Władysława Hasiora. Wszystkie te prace…
Muzeum Makuszyńskiego w nowej odsłonie
Willa Opolanka otwarta. Koszt remontu fili Muzeum Tatrzańskiego wyniósł 4,5 mil. zł. Po kilkunastu miesiącach, w których nie tylko odnowiono cały budynek, ale również dokonano aranżacji wystawy można już zwiedzać…
Muzeum taternictwa i narciarstwa
Spełnią się marzenia zakopiańczyków. Muzeum Tatrzańskie przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło budynek dawnej szkoły muzycznej, który znajduje się na Placu Niepodległości przy Parku Miejskim. To będzie…
Bum frekwencyjny w muzeach
Minister kultury Piotr Gliński w czasie konferencji dotyczącej rekordowej frekwencji w muzeach mówił – Mamy szanse wyrównać rekord z 2019 roku kiedy muzea odwiedziło 40 milionów zwiedzających. Muzea doganiają kina…
Malczewski na zakręcie
Trudno powiedzieć czy Rafał Malczewski malując obraz pt.” Auto na tle zimowego pejzażu” przewidział, że po dziewięćdziesięciu latach, jego dzieło stanie się inspiracją do spotkania. Spotkanie to odbyło się Galerii…
Koleckiego dziwy u Hasiora/zdjęcia, wideo na żywo/
Jerzy Kolecki, urodzony w 1925 roku w Wróblowicach koło Tarnowa, w latach 1947-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach zamieszkał w Rabce-Zdroju, gdzie od 1953 roku…
Spisz i jego skarby.
W „Zagrodzie Sołtysów” w Jurgowie sprzęty, których przeznaczenia dawno już zapomniano. Rzadkie spiskie stroje z XIXw. Przestrzeń , w której żyło razem kilka pokoleń. Zajrzyjcie koniecznie do tej filii Muzeum…
Wiosna Ślepca
Doskonałość posługiwania się dłutem, dbałość o szczegóły, wrażliwe obserwowanie świata tego góralskiego gazdowskiego i wielkiego, artystycznego, Witkiewiczowskiego. Artysta, nauczyciel, bliski współpracownik Stanisława Witkiewicza. 150 lat temu w urodził się Wojciech…