Wielka Sobota w muzeum w Zubrzycy Górnej

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny serdecznie zaprasza w Wielką Sobotę 30.03.2024 r. od godziny 11:00 do zubrzyckiego skansenu na konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny połączony z tradycyjnym święceniem pokarmów.

Konkurs oraz towarzyszące mu pokazy, opowieści i inscenizacje dotyczące dawnych zwyczajów związanych z okresem świątecznym – to jedno z wydarzeń cieszących się największą popularnością w muzeum.

W programie: 

11.00-11.15 zgłaszanie koszyczków do konkursu

11:15 pokazy i opowieści o obrzędach wielkanocnych na Orawie oraz słowo o 350. Rocznicy nobilitacji orawskich rodów

12.30 poświęcenie pokarmów i ogłoszenie wyników konkursu

Wielu Orawian, oraz goście spędzający święta w pobliskich pensjonatach przybywają do skansenu także po to, by w tym wyjątkowym otoczeniu, wśród wiejskich chałup, w pięknym, drewnianym kościele uczynić zadość tradycji, a przy tym nacieszyć okno pięknem koszyczków i zachwycić się skansenowskim krajobrazem.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, pensjonat „Orawski Dwór” w Zubrzycy Górnej, zespół Małolipnicka Rodzina Kolpinga oraz Parafia pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Orawską Biblioteką Publiczną w Jabłonce, Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz Podhalańskim Zrzeszeniem Pszczelarzy.

Informacje o wydarzeniu oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie Muzeum – Orawski Park Etnograficzny

opracowała: redakcja

Powiązane zdjęcia: