„Katownia Podhala” – wyczekiwana ekspozycja została otwarta.

Muzeum Palace to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie historię i edukację. Od 27 marca można już oglądać przygotowaną tu ekspozycje. Ciągle jednak brakuje części poświęconej najbardziej kontrowersyjnej historii wojennego Podhala.

Dawniej pensjonat, w którym kwitło życie towarzyskie, turystyczne i kulturalne w czasach najlepszego rozwoju Zakopanego. W czasie II Wojny Światowej siedziba Gestapo. Historia nadała mu imię „Katowni Podhala” Przewinęło się przez nią ponad 1000 osób zatrzymanych za walkę z okupantem. Większość z nich była tu w okrutny sposób torturowana, część rozstrzelano , dla innych był to przystanek, na drodze do obozów zagłady.

27 marca została otwarta stała wystawa, na której można prześledzić nie tylko skomplikowane losy mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji.

Na parterze, wystawa przedwojenna ożywa dzięki kolekcji pokazującej Zakopane jako kwitnący kurort turystyczny, pełen elegancji i lokalnego folkloru. Obrazy, fotografie i artefakty sprzed II wojny światowej opowiadają o bogatej kulturze i tradycji, która przetrwała próbę czasu. Pierwszy tatrzański film, który miał się znaleźć w konkursie oskarowym, pierwsza międzynarodowa transmisja radiowa ze sportowych zawodów. Rozwój narciarstwa dzięki jednej z pierwszych kolejek górskich w Europie. Tor bobslejowy łączący Kalatówki z Zakopanem i wiele innych dowodów na fantastycznie rozwijający się kurort w kraju, który zaledwie 20 lat temu uzyskał niepodległość. I nagle złowrogi dźwięk nadlatujących samolotów, unoszące się w powietrzu skrawki gazet z artykułami , które brzmią coraz bardziej dramatycznie…

Wędrując dalej, odwiedzający schodzą do piwnic, gdzie atmosfera zmienia się diametralnie. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się cele więzienne, teraz można usłyszeć nagrania głosów byłych więźniów, co stanowi mocne świadectwo trudnej przeszłości. Po schodach ( zatrzymany w filmowych kadrze) schodzi do odwiedzających Wincenty Galica, więzień obozów koncentracyjnych niestrudzony bojownik o odzyskanie willi Palace i utworzenie tu Muzeum.

Przechodząc białym korytarzem do drugiej części ekspozycji mamy czas na wyciszenie emocji, ale nie na długo. W dalszym ciągu przypomina nam o trudnych skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza. Brutalność i represje – codzienność polityki nazistowskich Niemiec.

Ciągle jeszcze nie jest gotowa część ekspozycji przedstawiająca hitlerowską akcję Goralenvolk, która była próbą germanizacji i podziału. Akcje Konfederacji Tatrzańskiej, która zjednoczyła mieszkańców w walce przeciwko okupantowi. Historię Kurierów Tatrzańskich, którzy odegrali kluczową rolę, przemycając informacje i dostarczając pomoc między ziemiami okupowanymi, a rządem polskim na uchodźstwie.

  • to nie jest tak, że próbujemy coś ukryć. Staramy się o przedstawienie tych trudnych losów w jak najbardziej obiektywny i rzetelny sposób stąd opóźnienie w prezentacji tej części ekspozycji – mówi Michał Murzyn dyr. Muzeum Tatrzańskiego

Zwiedzanie Muzeum Palace to nie tylko lekcja historii, ale także głębokie doświadczenie emocjonalne, które pozostaje w pamięci na długo po opuszczeniu jego murów.

Godziny otwarcia

poniedziałek – wtorek: nieczynne
środa – niedziela: 10:00 – 18:00

Powiązane zdjęcia: