Zespół z საქართველო wystąpił w Nowym Targu / zdjęcia, wideo/

Zakończył się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, ale ciągle jeszcze można zobaczyć i usłyszeć niezwykły zespół z Gruzji, który zdobył Srebrną Ciupagę w kategorii stylizowanej oraz I miejsce w kategorii Grup Śpiewaczych „Zbyrkadła”.

Zespół muzyczny Gurdjaani i chór Khareba z Gurjaanii w Kachetii, wystąpili w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

Specjalizują się w pieśniach ludowych z różnych regionów kraju. W swoim repertuarze mają utwory z Kartli i Kachetii, ale także z innych części Gruzji. Pieśni odzwierciedlają bogatą kulturę i historię narodu gruzińskiego łącząc tradycję z nowoczesnością, tworząc własne kompozycje oparte na pieśniach ludowych.

Prowadzący, tuż przed samym występem Gruzinów, Elżbieta Porębska-Mędoń wraz z Marcinem Kudasikiem prosili aby zamiast Gruzja mówić Sakartvelo. To nazwa tego kraju w języku gruzińskim, która oznacza miejsce Kartwelów – ludu zamieszkującego Gruzję. Chcieli w ten sposób wyrazić szacunek dla kultury i tradycji Gruzinów, którzy są jednym z najstarszych narodów Europy.

W czasie koncertu zobaczyliśmy wspaniałe układy taneczne, które w połączeniu z energetyczną muzyką pozostawiły niezapomniane przeżycie.

Powiązane zdjęcia: