Wzruszenia minionego świata.

Musiało minąć pół wieku żeby w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej spotkali się twórcy filmu „Wędrówka po Podhalu” z mieszkańcami i członkami dawnego Zespołu Podhale grupa Tatrzańska z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy brali udział w nagraniu inscenizowanego wesela góralskiego.

Filmowcy z Drezna, Ernst Hirsch wraz żoną Kornelią przed projekcją powiedział: Bardzo dziękuję, że zostałem zaproszony do Bukowiny Tatrzańskiej i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy po pięćdziesięciu latach Was tutaj odwiedzić. Musicie państwo wiedzieć, że to graniczy z cudem i jest wielkim zaszczytem,

że ten film możemy po tylu latach razem zobaczyć. Jest dla nas ogromnym przeżyciem to, że ten folklor w Bukowinie jest cały czas żywy.

W czasie remontu Domu Ludowego znaleziono kilka rolek taśm filmowych. Wśród celulozowych zwojów były również film zrealizowany w 1972 i 1973 roku przez Ernsta i Kornelię. Dla filmowców czas spędzony na Podhalu był bardzo intensywny. Zdjęcia Ernst realizował kamerą filmową na taśmę 35mm, Kornelia która pomagała mężowi wspomina, dźwiganie akumulatorów i statywu wymagało ode mnie dobrej kondycji fizycznej. Łodzianin Waldemar Ludwisiak, sympatyk bukowiańskiego Domu Ludowego pomógł zdygitalizować znalezione taśmy filmowe.

Gdy zgasły światła a na ekranie pojawiły się pierwsze kadry filmu w oczach widzów ogarnęły emocje.

I tak oto X Muza pozwoliła przenieść się do lat 70 ubiegłego wieku, pokazując życie codzienne mieszkańców Podhala. Po projekcji w spotkaniu z twórcami filmu udział wzięli uczestnicy tamtych wydarzeń filmowy pan młody Stanisław Bachleda z żoną Marią, filmowa panna młoda Helena Chowaniec oraz Józefa Bafia, Anna Para, Jan Kalata, Tadeusz Głodziak i ówczesny prezes Domu Ludowego Józef Koszarek. Przed projekcją filmu wystąpił Zespół Wiyrchowianie i Muzyka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Powiązane zdjęcia: