Całkiem już dorosła Galeria JATKI.

31.Prezentacje Nowotarskie to zarazem trzydzieste pierwsze urodziny Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu.

Wypalone z gliny Chrystusy Frasobliwe, Kobiety Matki, drewniane Piety, obrazy malowane na płótnie, spoglądały na zgromadzonych gości i przyjaciół na wernisażu prac, zmarłego dziesięć lat temu utalentowanego artysty, pedagoga Wacława Czubernata (1931-2012) absolwenta Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie .

https://youtu.be/v-sV9rHTd-o

Wacław Czubernat wraz z Markiem Medweckim stworzyli Pegaza na frontonie poprzedniego budynku Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, oraz Fontannę z baranami która zachowała się po remoncie budynku i stoi do dzisiaj.

Artysta dzielił swoje rzeźbiarskie zamiłowanie, pomiędzy rodzinę, pracę projektanta obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” i pedagoga w nowotarskim Młodzieżowym Domu Kultury. Jego wychowankowie z pracowni byli wielokrotnie nagradzani. Wielu z nich kontynuowało naukę w zakopiańskim Kenarze i uczelniach artystycznych. Znany obecnie artysta Michał Batkiewicz swoje pierwsze rzeźbiarskie kroki stawiał również w pracowni Wacława Czubernata. W artystyczne ślady ojca poszła jego córka Ewa. Została konserwatorem dzieł sztuki i jest komisarzem wystawy ojca.

Wystawa jest czynna do 24 października 2022 roku

poniedziałek – piątek 10:00 – 17:00

sobota 10:00 – 14:00

niedziela – nieczynne

Powiązane zdjęcia: