W 100. rocznicę urodzin chórmistrza spod Giewontu

Władysław Kruszewski urodził się w 1922 roku w Wadowicach,  był absolwentem Szkoły Muzycznej Kapelmistrzów przy Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. Po kilku latach działalności jako organista i dyrygent chóru w Jarosławiu, od 1948 roku zamieszkał w Zakopanem.

Tutaj jeszcze w tym samym roku został dyrygentem męskiego chóru „Wierchy” a dziesięć lat później powołał  i dyrygował również chłopięcym chórem „Słowiki Tatrzańskie”. Oba chóry koncertowały w kraju i za granicą odnosząc liczne sukcesy a sam Profesor został nawet odznaczony „Orderem Uśmiechu” za ogromną pracę z dziećmi.

Wieloletnia przyjaźń i współpraca między chórami „Wierchy”, „Rabiańskie Dzieci”, „Kantylena”, „Watra” i „Echo Gorczańskie” oraz twórcza pasja Władysława Kruszewskiego – Chórmistrza spod Giewontu, to wynik powstania w 1995 roku „Chóru Podhalańskiego”. Połączone chóry dały ponad osiemdziesiąt koncertów w wielu miejscach Polski i poza granicami. Jednak największymi wydarzeniami w ich historii  było uczestnictwo w uroczystych Mszach Świętych podczas pobytu Ojca Świętego w: Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie a kontynuacją tej pracy liczne koncerty: „Chór Podhalański w Hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II”.

Niemal do końca życia był organistą w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem

tekst organizatora

Zapraszamy w sobotę 13 stycznia 2024 na koncert do kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem ul. Tytusa Chałbińskiego 30 o godz. 18:00.

Jeśli nie możecie przyjść, to zapraszamy do oglądania naszej transmisji.

Powiązane zdjęcia: