Jazz-rock, blues, rap na zakończenie Wiosny Jazzowej

Dzieliły nas granice, ale nigdy nie jazz

1 maja 2004 roku kiedy kraje byłego bloku wschodniego przystąpiły do UNII Europejskiej narodził się pomysł uczczenia tego faktu w nietypowy sposób.
Postanowiono zintegrować Polaków, Słowaków, Czechów i Węgrów poprzez połączenie lokalnych festiwali Jazzowych, które odbywały się w Bańskiej Bystricy na Słowacji, Hradec Kralove w Czechach, Salgotarjan na Węgrzech, a po stronie polskiej Wiosna Jazzowa w Zakopanem. Głównymi pomysłodawcami powstania United Europe Jazz Festival był: Tolek Lisiecki i Karol Konarski.

– Chcieliśmy pokazać bogactwo i różnorodność kultury jazzowej w Europie Środkowej. Przełamywanie barier mocno zakorzenionych w zakopiańskim środowisku, nie były łatwe, tym bardziej, że zbyt dużych tradycji Jazzowych w Zakopanem nie było – wspominał w wywiadzie dla Kultury Podhala Karol Konarski.

Dużą satysfakcją jest to, że po 19 latach United Europe Jazz Festival przetrwał a w jego ramach Zakopiańska Wiosna Jazzowa.

W ostatnim dniu tegorocznej edycji festiwalu wystąpili jazzmani:

ze Słowacji – Darkness Positive  łącząc jazz z rapem i kładąc nacisk na dodatkowy akcent rytmiczny, wprowadził nowoczesne brzmienie.

Legenda Czeskiego jazzu Martin Kratochvil wraz z JazzQ którzy połączyli, jazz-rock, blues i muzykę elektroniczną.

Na zakończenie festiwalu na scenie pojawił się wybitny saksofonista, weteran polskiego jazzu Adam Wendt prezentując słuchaczom utwory z nowej płyty „My Choice”. Utwór pt. Elegia dla mojego taty, muzycy zagrali upamiętniając zmarłego 2 maja Zbigniewa „Jaco” Jakubka muzyka Big Bandu, zmieniając jego tytuł na Elegia dla Zbyszka.

Podstawową ideą festiwalu jest wymiana zespołów jazzowych z krajów partnerskich, wymiany kulturalnej w Europie Środkowej i wzbogacanie życia kulturalnego i społecznego w różnych miejscach festiwalu. Festiwal odbywa się każdego roku w majówkę. W 2024 roku odbędzie się jego XX edycja.

Z Karolem Konarskim współtwórcą Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej rozmawia Jola Patyrak

Koncert finałowy – Wiosny Jazzowej w Zakopanem – United Europe Jazz Festival

Powiązane zdjęcia: