Czarownica z Babiej Góry

Właśnie mija 100 lat od urodzin Anny Przemyskiej, która w strofach skierowanych do dzieci opisywała przyrodę i życie na Orawie.Najpopularniejsza książeczka nosi tytuł Czarownica z Babiej Góry

Urodziła się 20 kwietnia 1924 roku w Krakowie, była polską autorką utworów dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość literacka, pełna poezji i piosenek, zyskała uznanie i miłość czytelników. W czasach trudnych, podczas okupacji, wykazała się niezwykłą odwagą, wspierając ruch oporu swoją działalnością konspiracyjną. Jako kurierka Armii Krajowej, przewoziła przez granicę listy, prasę, pieniądze oraz szyfry, a także uczestniczyła w przerzucie ludzi podziemia z Warszawy do Budapesztu.

Po wojnie, jej życie zawodowe było związane z Warszawą. Studiowała dziennikarstwo. Nie potrafiła jednak działać zgodnie z dyrektywami ówczesnej władzy Znalazła schronienie w urokliwym pensjonacie swoich najbliższych krewnych w Orawce. Malownicza Orawa stała się dla niej źródłem wytchnienia i inspiracji. W willi „Sabina”, domu Sabiny i Jana Obyrtaczów, spędzała wiele czasu, czerpiąc radość ze spotkań z przyjaciółmi i mieszkańcami okolicy. Zmarła w Krakowie w 1995 roku.

Zobaczcie i posłuchajcie jak z niezwykłą pasją o życiu Anny Przemyskiej, opowiada Jadwiga Pilch kustoszka Muzeum Orawskiego, gdzie można obejrzeć pamiątki po poetce.

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz