Wielki finał Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych z Zespołem Trebunie-Tutki

Kościół parafialny Świętego Krzyża w Zakopanem ledwo pomieścił gości festiwalowych. Na zakończenie 14. Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, wystąpił tu rodzinny Zespół Trebunie-Tutki oraz Młodzieżowa Orkiestra Góralska „Jutrzenka”. Lider zespołu Krzysztof Trebunia Tutka, opowiadał także o tradycjach Bożonarodzeniowych na Podhalu.

Jak możemy przeczytać na stronie organizatora festiwalu

Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach muzyki etnicznej w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, oraz na Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

Koncert zespołu Trebunie-Tutki poprzedził krótki występ Młodzieżowej Orkiestra Góralska „Jutrzenka”

Utworzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę w 1994 r., działa nieprzerwanie od 21 lat przy zakopiańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, zrzeszając uczniów i absolwentówzajęć i nauki muzyki góralskiej. Nauka odbywa się na kilku poziomach zaawansowania, a najmłodsi uczniowie Krzysztofa i Anny Trebuni tworzą kapelę dziecięcą wspierającą tancerzyzespołu regionalnego „Zornica”, występując samodzielnie. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem wyjątkową Młodzieżową Orkiestrę Góralską. Prezentuje ona tradycyjną podhalańską muzykę i dawne pasterskie instrumenty: złóbcoki, piszczałki, fujary, kozy, róg i trombitę.

Powiązane zdjęcia: