VI Tatrzański Zwyrt /wideo/

Znamy już wyniki VI Gminnego Konkursu Tańca Góralskiego i Zbójnickiego „Tatrzański Zwyrt”

Jesteście zaskoczeni? My nie, bo podglądaliśmy zmagania konkursowe z kamerą. Sami zobaczcie.

Protokół
z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej występy w ramach
VI Gminnego Konkursu Tańca Góralskiego i Zbójnickiego „Tatrzański Zwyrt”
Wiejski Dom Kultury „Walusiówka” w Leśnicy-Groniu, 9 czerwca 2022 r.
W konkursie brały udział zespoły regionalne z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska:
• Dziecięcy Zespół Góralski ,,Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
• Dziecięcy Zespół Góralski ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
• Zespół Góralski ,,Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
• Zespół Regionalny ,,Mali Brzegowianie” z Brzegów
• Dziecięcy Zespół Góralski ,,Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
• Zespół Góralski ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
• Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Jurgowianie” z Jurgowa
• Dziecięcy Zespół Góralski ,,Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
• Zespół Góralski ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
• Zespół Regionalny ,,Rzepiscanie” z Rzepisk
Komisja w składzie:

  1. mgr Bartłomiej Kudasik – etnolog
  2. inż. Jakub Gąsienica Giewont – regionalista
  3. Tomasz Słodyczka – tancerz, instruktor zespołów regionalnych
    obejrzała 37 punktów programu, w tym 29 par tanecznych oraz 7 grup tańca zbójnickiego
    i 1 taniec mazur, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:
  4. TANIEC ZBÓJNICKI (do 10 lat)
    I miejsce – zespół „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
    (Kacper Dziadkowiec, Daniel Dziadkowiec, Jakub Gał, Marek Groński, Wojciech Wróbel, Krzysztof Rzepka)
    II miejsce – zespół „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
    (Jan Buńda, Michał Pietrzyk, Bartłomiej Rusnak, Władysław Kossek, Szymon Stasik, Jakub Witek)
    Ze względu na nieregulaminową liczbę uczestników tańca zbójnickiego zespół „Zyngierki
    Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej (Szymon Wojeński, Jakub Rosół, Sebastian Kusiołek, Stanisław Łacniak, Kamil
    Borowicz, Jakub Borowicz, Adrian Śmietana, Wojciech Remiasz), nie został sklasyfikowany.
    Zespół otrzymuje pozaregulaminowe wyróżnienie Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury
    „Dom Ludowy”.
  5. TANIEC ZBÓJNICKI/MAZUR (11-16 lat)
    I miejsce – zespół „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
    (Benedykt Koszarek, Adam Budz, Maciej Tomala, Michał Kramarz, Krystian Chowaniec, Rafał Bobak)
    II miejsce – zespół ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
    (Piotr Remiasz, Krzysztof Remiasz, Jan Remiasz, Dawid Klikuszowian, Wojciech Łacniak, Maciej Kuchta)
    III miejsce – zespół ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
    (Szymon Wilczek, Jacek Groński, Maksymilian Dziadkowiec, Michał Murzański, Maciej Rusin, Jan Mucha)
    Wyróżnienie
    – zespół ,,Rzepiscanie” z Rzepisk (Rafał Bafia, Krzysztof Gogola, Michał Gogola, Grzegorz Mazurek)
    – zespół „Mali Jurgowianie” z Jurgowa
    (Rafał Wojtas, Andrzej Krupa, Franciszek Wojtas, Łukasz Wojtas, Antoni Krupa)
  6. TANIEC GÓRALSKI
    Kat. I (do 10 lat)
    I miejsce
  • Patryk Wróbel i Maria Stasik z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
    II miejsce
  • Wojciech Remiasz i Katarzyna Remiasz z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
  • Stanisław Łacniak i Karolina Para z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
  • Jan Buńda i Sabina Rzadkosz z zespołu „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
  • Jakub Gał i Ewelina Zarębczan z zespołu ,,Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
    III miejsce
  • Jakub Rosół i Amelia Litwin z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
  • Bartłomiej Rusnak i Małgorzata Taras z zespołu ,,Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny
    Tatrzańskiej
    Wyróżnienie
  • Józef Malec i Patrycja Hyżna z zespołu „Rzepiscanie” z Rzepisk
  • Szymon Wojeński i Natalia Bobak z zespołu ,,Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
  • Sebastian Kusiołek i Anna Buńda z zespołu ,,Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
    Kat. II (11-13 lat)
    I miejsce
  • Adam Budz i Karolina Kuruc z zespołu ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
    II miejsce
  • Michał Murzański i Anna Murzańska z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
  • Jacek Groński i Kinga Chlebek z zespołu ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
  • Maciej Molek i Karolina Rozmus z zespołu ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
  • Wojciech Łacniak i Anna Sarna z zespołu ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
    III miejsce
  • Maksymilian Dziadkowiec i Justyna Bednarz z zespołu ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
  • Jan Remiasz i Wiktoria Wacław z zespołu ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
  • Dawid Klikuszowian i Maja Martinczak z zespołu ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
  • Kacper Dziadkowiec i Natalia Bednarz z zespołu ,,Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
  • Marek Groński i Anna Jarząbek z zespołu ,,Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
    Wyróżnienie
  • Daniel Dziadkowiec i Zuzanna Furczoń z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
  • Dawid Kowal i Wiktoria Pawlikowska z zespołu ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
    Kat. III (14-16 lat)
    I miejsce
  • Jan Mucha i Angelika Wilczek z zespołu ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
    II miejsce
  • Antoni Duda i Sylwia Łacniak z zespołu ,,Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
  • Maciej Rusin i Julia Gał z zespołu ,,Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
  • Piotr Remiasz i Zuzanna Nowobilska z zespołu ,,Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
  • Krzysztof Remiasz i Maria Kuchta z zespołu ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
    Ponadto wyróżnienia specjalne w postaci obrazów ufundowanych przez Panią Bogusławę Mrowcę
    z Leśnicy, dla najlepszych tancerek, otrzymują: Oliwia Łacniak, Zuzanna Nowobilska
    z zespołu ,,Białcanie”, Wiktoria Pawlikowska z zespołu ,,Mali Białcanie, Urszula Wojtanek
    z zespołu ,,Mali Brzegowianie”.
    Komisja proponuje dokonać zmianę w regulaminie konkursu, dopuszczając zwiększenie liczby
    uczestników do 8 tancerzy, w konkursie tańca zbójnickiego/mazura w kategorii do 10 lat.
    Uwagi jury:
  • skarpetki dziewcząt bez frędzli, najlepiej wełniane,
  • długość spódnic do pół łydki,
  • małe dziewczynki bez koków, tylko warkoczyki i czerwone wstążeczki, bez kolorowych gumek,
  • kule używane w tańcu zbójnickim dla bezpieczeństwa zawinięcie do tyłu przy uderzeniu,
  • przy ,,bitce” kule trzymać w dwóch rękach ponad głową,
  • nie ma potrzeby podawać komendy przy tańcu solowym,
  • zwrócić szczególną uwagę na naukę krzesanego, starać się przy tańcach solowych o różnorodność
    nut, elementów tańca i zachowania poszczególnych tancerzy.
    Komisja oceniająca kieruje wyrazy uznania do wszystkich instruktorów pracujących z dziećmi
    i młodzieżą na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska. Dziękujemy wszystkim pracownikom
    Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem,
    Pani Marii Dudek za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania wydarzenia. Dziękujemy
    konferansjerkom: Julii Gał, Angelice Wilczek, Annie Murzańskiej, Magdalenie Wilczek za
    prowadzenie konkursu oraz muzyce góralskiej w składzie: Józef Jarząbek, Tadeusz Chrobak, Izabella
    Mucha, Barbara Chrobak. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Gminnej Komisji
    ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie nagród dla gminnych
    zespołów, a także Związkowi Podhalan Oddział Groń-Leśnica i Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu
    Góralskiego Zawaternik za finansowe wsparcie wydarzenia.