„Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”. Nowa wystawa Muzeum Sopotu

Stroje kąpielowe i rozkład dnia kuracjusza sprzed stu lat, do tego najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r. i grafiki Eugena Troschela, wyciągnięte z archiwum Biblioteki Brytyjskiej w Londynie. takie perełki można obejrzeć na najnowszej wystawie w Muzeum Sopotu

Właśnie mija 200 lat Perły Bałtyku jak niegdyś nazywano ten nadmorski kurort. Muzeum Sopotu, włączając się w cykl obchodów, przygotowało wystawę zatytułowaną „Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”, obejmującą okres od powstania uzdrowiska w 1823 r. do roku 1945. Wernisaż odbył się 4 maja. Równocześnie podobną wystawę otwarto w partnerskim mieście Zakopane na Krupówkach.

Pierwszy Dom Zdrojowy funkcjonujący w latach 1824-1879 fot. archiwum Muzeum Sopotu

Powstanie kurortu ściśle wiąże się z postacią dr. Jeana George’a Haffnera. To on w 1823 roku uruchomił w nadmorskiej części Sopotu pierwszy na gdańskim wybrzeżu profesjonalnie prowadzony zakład kąpielowy. Do końca lat dwudziestych XIX wieku w Sopocie powstały kolejne obiekty związane z obsługą kąpieliska: dom kąpielowy, Dom Ku­racyjny, przebieralnie, nadmorski park i tereny spacerowe, a także pierwsze drewniane molo. Haffner był również autorem regulaminu kąpieliska i książki poświęconej sopockiemu uzdrowisku „Die See-badeanstalt zu Zoppot bei Dan­zig” opublikowanej w 1823 r. gdańskim wydawnictwie Alber­tiego.

– Pod gospodarskim okiem doktora Haffnera Sopot rozwijał się, powstawały nowoczesne obiekty kąpielowe, parki i infrastruktura drogowa. Wiara w zbawienny wpływ morskich kąpieli na zdrowie stawała się coraz powszechniejsza, kuracjuszy przybywało. W pierwszym roku działalności z oferty dr Haffnera skorzystało 209 gości. Trzy lata później było ich już 450, w roku 1842 liczba odwiedzających przekroczyła 1000, a w 1876 r. do sopockiego kąpieliska zjechało 2406 osób. Kolejne lata przynosiły dalsze wzrosty liczby kuracjuszy. Dzisiaj, 200 lat później, miasto z dumą kontynuuje kurortowe tradycje – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, kuratorka wystawy.

Mimo obietnicy władz doktor Haffner nie otrzymał żadnych funduszy publicznych i wszystkie koszty związane z powstawaniem i obsługą infrastruktury uzdrowiskowej ponosił sam. Do końca lat dwudziestych XIX w. powstały kolejne obiekty: dom kąpielowy, Dom Ku­racyjny, przebieralnie, nadmorski park i tereny spacerowe, a także pierwsze drewniane molo. 

Od lat 70. XIX wieku, odnotowuje się intensywny wzrost liczby kuracjuszy przybywających do Sopotu. Miejscowość cieszyła się coraz większą popularnością, co można wiązać zarówno z korzystnymi warunkami klimatycznymi, jak i rosnącą modą na wizyty w nadmorskich kąpieliskach. 

W wyniku postanowień traktatu wersalskiego Sopot znalazł się w obrębie Wolnego Miasta Gdańska. Pierwsze lata pokoju to próba powrotu do świetności kurortu sprzed 1914 r., gdy nazywany był Perłą Bałtyku. Bardzo ważnym wydarzeniem było otwarcie w Sopocie kasyna, które zaczęło przyciągnąć nowych turystów, nie zawsze nastawionych na korzystanie z kuracji leczniczych. Powrócono do organizowania Tygodnia Sportu, cyklicznie odbywały się Festiwale Wagnerowskie, organizowano karnawał i zapraszano gwiazdy.

Pierwsze lata II wojny światowej mijały w Sopocie spokojnie. Dom Zdrojowy, Zakład Kąpielowy i Łazienki nadal przyjmowały kuracjuszy. Sytuacja uległa zmianie w roku 1943. Wówczas wiele sopockich hoteli oraz obiektów użyteczności publicznej zaczęto zmieniać w szpitale wojskowe. Podobny los spotkał również najbardziej luksusowy Kasino-Hotel, w którym od 1944 r. funkcjonował lazaret.

Wystawa Muzeum Sopotu obejmie okres od powstania uzdrowiska w 1823 r. do roku 1945. Obok historii kurortu zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów Muzeum Sopotu. Wśród nich m.in: stroje kąpielowe, buty plażowe, szkła kuracyjne, obiekty związane z popularnymi w Sopocie sportami: puchary, plakiety, medale itp. Z dużym zainteresowaniem z pewnością spotkają się reprodukcje nieznanych grafik Eugena Troschela, przechowywane w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie oraz dotąd nieznany, najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r. z archiwum francuskiej wytwórni Gaumont. Na wystawie omówione zostaną walory przyrodnicze regionu, a także zwyczaje i obyczaje kąpielowe na przestrzeni lat. Odtworzony zostanie plan dnia kuracjusza z „obowiązkowymi” zajęciami oraz aktywnościami w czasie wolnym.

Tekst sponsorowany

art. prasowy Urzędu Miasta Sopot

Powiązane zdjęcia: