„Jo cłek wolny i ślebodny. Buntuje sie dusa moja” ten fragment piosenki w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki rozbrzmiewał podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zespół znany z łączenia tradycyjnych góralskich…
Tag: Czerwony Dwór
Jak górale za pomocą piszczałki SMS-a wysyłali
Dawniej na każdej hali, gdzie wypasano owce, w bacówce były dudy i piszczałki. Dudy były drogie dlatego na nich grali bacowie, a juhasi na piszczałkach i fujarach, których konstrukcja jest…
Realizm romantyczny Michała Gąsienicy – Szostaka
W willi Czerwony Dwór do 31 lipca będzie można obejrzeć wystawę prac cenionego zakopiańskiego artysty Michała Gąsienicy-Szostaka. Twórczość Michała Gąsienicy-Szostaka jest organicznie związana z jego własnym życiem. Podobnie jak dla…
Był aktywnym ratownikiem jeszcze długo po sześćdziesiątce /zdjęcia, wideo/
Józef Uznański, znany jako Ujek, był legendarnym ratownikiem tatrzańskim, instruktorem narciarskim i żołnierzem AK. Urodził się w 1924 roku w Zakopanem i już od dziecka wykazywał się talentem do narciarstwa.…
Kolędy i pastorałki w Czerwonym Dworze
Rodziny Trebuniów – Tutków przedstawiać nikomu nie trzeba. Willa Czerwony Dwór wypełniła się po brzegi chętnymi do wspólnego kolędowania z tymi doskonałymi muzykami. W czasie krótkich przerw pomiędzy występami muzycznymi,…
Cykl papieski Arkadiusza Walocha
Arkadiusz Waloch jest znanym i cenionym polskim malarzem, urodził się w Poznaniu w 1932 roku. Studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem wybitnych…
Ks. Stolarczyk zakopiański apostoł
Rozbudował drewniany kościół rozpoczął budowę murowanego. Współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego. Jeden z najlepszych taterników swojej epoki. To tylko kilka ciekawostek z życia ks. Józefa Stolarczyka. O pierwszym proboszczu Zakopanego opowiada historyk,…
„Prometeusz rozstrzelany” – historia pomnika na Polanie Kuźnickiej
W Willi Czerwony Dwór, odbyło się spotkanie poświęcone tragicznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej. Lesław Dall historyk, znawca historii II wojny światowej, przedstawił wyniki swoich badań nad tragicznym wydarzeniem,…
Jak Władysław Trebunia-Tutka artystą został
W Czerwony Dworze zabrakło miejsc siedzących dla tych, którzy przyszli na spotkanie wspominkowe o artyście malarzu, muzykancie, postaci, która wpisała się w region Podhala, można by rzec złotym „Smyczkiem i…