Slanicka Wyspa Sztuki

Zalesione nadbrzeże wydaje się schodzić wprost do jeziora. Z przystani wodnej rozciąga się widok na Babią Górę, Tatry, miasto Namiestów i Slanicką wyspę, wzgórze które przed powstaniem zapory dominowało nad pięcioma wioskami: Hamry, Ławków, Słanica, Bobrowem oraz Namiestowem, którego zabytkowa część została zalana.

Obfite opady powodowały katastrofalne wezbrania rzeki Orawa I Wag. Sam pomysł budowy zapory powstał już w XVIII wieku a plany zapory można zobaczyć w Zamku Muzeum Orawskiego. Po wielu perypetiach rozpoczętą w 1941 roku budowę udało się zakończyć dopiero w 1954 roku ubiegłego wieku.

Na wyspie pozostał barokowym kościół wraz z kalwarią, oraz przeniesiony przed zalaniem ze Slanicy pomnik Antoniego Bernolaka (1762-1813), księdza i słowackiego językoznawcę który pierwszy usystematyzował reguły gramatyki i ortografii języka słowackiego.

Nie dysponując własnym sprzętem pływającym, można dotrzeć na wyspę jedną z dwóch regularnych przepraw turystycznych. Podczas rejsu można rozkoszować się widokami Tatr, Babiej Góry i chociaż jest pełnia sezonu letniego, to na samym jeziorze nie jest zbyt tłoczno. W oddali widać żagle płynącego jachtu, a taflę jeziora rozdziera motorówka i dwa skutery wodne.

Wnętrza dawnego kościoła parafialnego, wypełnione są zbiorami tradycyjnej sztuki sakralnej i ludowej XVIII i XIX wieku. Niestety pobyt na wyspie jest ograniczony i na samo zwiedzanie pozostaje tylko 30 minut, to zdecydowania za mało…

Obok kościoła znajduje się pięknie utrzymane lapidarium Orawskiej Sztuki Kamiennej XVIII i XIX wieku. Z minuty na minutę, turystyczny gwar zamiera aż do momentu przypłynięcia następnej wycieczki.

Cena rejsu statkiem wraz z zwiedzaniem – 12 euro za osobę, dzieci w wieku od 3 do 15 lat – 4 euro. O godz. 16:30 wypływa ostatni rejs. Muzeum czynne jest do 30 sierpnia od poniedziałku do niedzieli od godziny 9:00 do 16:30, a od 1 do 15 września, ostatnie wejście jest o godz. 15:00.

Powiązane zdjęcia: