Noc na syćkie świata strony./ zdjęcia,wideo/

Popularne i mniej znane kolędy w aranżacjach muzyków z Podhale, z pasją i zaangażowaniem wykonały trzy chóry z naszego regionu. Wszystko w hołdzie dla chórmistrza spod Giewontu.

W sobotę 13 stycznia 2024 roku w kościele św. Krzyża w Zakopanem odbył się uroczysty koncert kolęd pt. „Noc na syćkie świata strony” W koncercie wzięły udział trzy chóry z Podhala: Wierchy pod batutą Wojciecha Bonczyka, Echo Gorczańskie pod kierownictwem Katarzyny Kondaszuk oraz Tatrzański Chór Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz. Na organach zagrał Andrzej Guziak, Koncert był hołdem dla działalności chórmistrza spod Giewontu – Władysława Kruszewskiego w 100. lecie jego  urodzin

Urodził się w  w Wadowicach,  był absolwentem Szkoły Muzycznej Kapelmistrzów przy Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. Po kilku latach działalności jako organista i dyrygent chóru w Jarosławiu, w 1948 roku zamieszkał w Zakopanem.

Jeszcze w tym samym roku został dyrygentem męskiego chóru „Wierchy” a dziesięć lat później powołał  i dyrygował również chłopięcym chórem „Słowiki Tatrzańskie”. Oba chóry koncertowały w kraju i za granicą odnosząc liczne sukcesy, a sam Profesor został nawet odznaczony „Orderem Uśmiechu” za ogromną pracę z dziećmi.

W programie znalazły się kolędy i pastorałki, takie jak: Bracia patrzcie jeno – T.Klonowski/ sł. F. Karpiński, Mizerna cicha – Jakub Wrzeciono / sł. T. Lenartowicz, Pasterze mili – Jan Maklakiewicz, Złotych gwiazd wieczór – W. Geiger / sł. T. Staich. Na koniec koncertu wystąpiły połączone chóry które zaśpiewały dwie kolędy w opracowaniu Władysława Kruszewskiego: Dzisiaj w Betlejem, Wiwat dzisiaj.

Powiązane zdjęcia: