Moja fascynacja Wawrzyńcokiem

Córki nazwały ją Matką Wawryńcokową. Mąż bez żadnych protestów woził w najodleglejsze zakątki regionu, żeby mogła odnajdować zapomniane rzeźby.

Dzięki Barbarze Gałdyś dziś wiemy prawie wszystko o artyście z Gliczarowa. Do rąk czytelników właśnie trafia drugie wydanie, tym razem w formie albumowej, książki pt. Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy. Autorka nie ma góralskich korzeni. Urodziła się na pomorzu zachodnim i dopiero w wieku 12 lat wraz z rodzicami , nauczycielami którzy otrzymali nakaz pracy w Gliczarowie – trafiła na Podhale.

Historią regionu zaczęła interesować się w studium turystycznym, do którego trafiła po maturze zdanej w liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Pracę magisterską pisała o patriotycznej działalności Towarzystwa Tatrzańskiego

Wojciech Kułach Wawrzyńcok uwiódł ją swoją prostotą, skromnością i pracowitością. Wyobraża go sobie jako dumną postać z charakterystycznymi dla górali z XIX w. warkoczykami. Od początku „znajomości” poczuła, że może to być postać znacząca nie tylko dla góralskiej kultury, ale również dla młodych ludzi, którzy chcieliby iść jego śladem. Intuicja jej nie zawiodła. Artysta w 2005 roku został patronem szkoły podstawowej w Gliczarowie, a Barbara Gałdyś inicjatorką wielu przedsięwzięć z nim związanych. Pisała scenariusze teatralne według, których uczniowie wystawiali sztuki nie tylko na deskach szkolnej sceny. Odnalazła wiele rzeźb rozsianych po całym Podhalu. Na podstawie jej badań powstał szlak Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka . W szkole w Gliczarowie założono Wawrzyńcokową Kuźnię – tu pod okiem Reginy Mrowcy wykluwają się młode talenty. Sprawdzianem ich umiejętności jest organizowany już od ponad 20 lat konkurs pod nazwą Wszyscy Święci Wawrzyńcoka.

Spotkanie z autorką książki odbyło się w Białym Dunajcu. Zorganizowali go pracownicy tutejszej Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury. Swój udział w spotkaniu miała również Kultura Podhala Obejrzyjcie naszą relację. Jeśli chcecie poznać życie i twórczość artysty, koniecznie sięgnijcie po najnowsze wydanie albumu pt. Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy.

Powiązane zdjęcia: