Magia gór

Zdjęcia gór. Cóż dzisiaj może być bardziej banalnego? Ani góry nie są już takim obiektem do zdobywania, jak za czasów autora „Na przełęczy” Stanisława Witkiewicza, ani fotografia takim wyczynem jakim była choćby dla Mieczysława Karłowicza. A jednak, mimo upływu lat, przejęci wędrowcy nadal idą w Tatry z aparatem fotograficznym , by uchwycić…. Magię?

Od dwudziestu czterech lat Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Kultury organizuje konkurs „Tatrzańska Jesień”. Ma on charakter otwarty. Może w nim wziąć udział każdy, który potrafi zrobić zdjęcie: profesjonalista i amator, dziecko i dorosły. Musi tylko nadesłać dziesięć zdjęć zrobionych podczas jesiennej wędrówki po Tatrach, jesiennej bo właśnie o tej porze roku góry stają się wyjątkowo czarowne. Regle, hale, lasy, szczyty nabierają wyjątkowych barw zmieniających się często w mgnieniu oka. Raz są rozświetlone słońcem, kiedy indziej zasnute mgłami i deszczem, a od tego deszczu, bywa że zmrożonego pierwszym chłodem, błyszczące lub oszronione. Wymarzone sytuacje dla fotografowania. Nie oznacza to jednak, że proste. Nie każde oko potrafi bowiem dojrzeć przez obiektyw takie miejsce i w takiej chwili, które po spuszczeniu migawki staje się obrazem wyjątkowym. To właśnie jest magia będąca połączeniem ducha gór i czułego oka.

Zdjęcia oceniane są przez grono wybitnych artystów fotografików i co roku ich wybór prezentowany później na pokonkursowej wystawie zachwyca. Niezmiennie odkrywamy kolejne oblicza Tatr. Rozległe panoramy, konfiguracje ternu, nieoczekiwane zbliżenia. Ta wystawa zawsze jest autonomicznym i osobistym przeżyciem spotkania z górami pokazanymi nam przez tych, którzy zdołali w jednym momencie dojrzeć coś szczególnie poruszającego i zapisać to na matrycy aparatu.

Wyniki konkursu
W kategorii dorośli:
I nagroda: Tomasz Urban z Krakowa „Dzień gasnący w mrok”
Il nagroda: Sebastian Żak z Zakopanego „Wodospad złota”
III nagroda: Mateusz Curyło z Koszyc Wielkich „Ornak”
Wyróżnienie: Marcin Konieczny z Libertowa „Złoty Giewont”
Wyróżnienie: Piotr Dras z Płocka, zdjęcie z serii „Tatry”
Nagroda Literacka: Sebastian Żak z Zakopanego „Coś się kończy coś się zaczyna”
W kategorii młodzież:
I nagroda: Jagna Walkosz z Zakopanego „Słońce przez chmury”
II nagroda: Leon Perucki z Krakowa „Widok z Rusinowej”
III nagroda: Gabriel Wrona z Krakowa „Ogniste trawy”
Wyróżnienie: Wanda Wierzejska z Kościeliska „Dolina świstaków”

W tym roku jury oceniło 133 prace. Wybór nie był łatwy, co łatwo sprawdzić samemu na pokonkursowej wystawie otwartej 8 grudnia w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Przy okazji zwiedzić można zmodernizowane wnętrze tego obiektu, a warto.

Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2023 roku.

tekst: aza

zdj. Maciej Jonek

Powiązane zdjęcia: