Kwietna Niedziela w Bukowinie Tatrzańskiej

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi jest przygotowanie palm i ich poświęcenie w kościele. Tradycję przyozdabiania gałązek wierzby w Bukowinie Tatrzańskiej wprowadził pierwszy proboszcz parafii Ks. Błażej Łaciak. Zanim to nastąpiło, górale przynosili do kościoła małe zwitki bazi opasane czerwoną wstążką.

Takie poświęcone palmy nabierały niezwykłej mocy. Patyczki kładziono pod pierwszą zoraną skibę, aby zapewnić urodzaj. Bazie łykało się jak bolało gardło, a i wrzucało się do sąsieka, aby myszy nie brudziły zboża. Palma wystawiona w oknie chroniła domostwo przed złymi mocami, błyskawicami i burzami.

Po uroczystym poświęceniu palm przez księdza proboszcza Jana Leśniaka w niedzielę 2 kwietnia 2023 roku odbył się 41. Przegląd Palm Wielkanocnych w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Zaprezentowane palmy były różnej wielkości i kształtu, ale wszystkie pięknie przyozdobione kwiatami, wstążkami i bibułą.

Przy tworzeniu palm pracowały całe rodziny: dziadek, babcia, mama i tata, przekazując w ten sposób dzieciom tę tradycję . W przeglądzie wzięło udział około 250. dzieci. Niektóre po raz pierwszy zaprezentowały się na scenie.

Powiązane zdjęcia: