Jedyny festiwal filmów górskich w Ukrainie odbył się już po raz czwarty

W Użhorodzie prezentowano filmy z całego świata, na szczęście żadnej projekcji nie przerwał alarm lotniczy.

Po raz 4 w Użhorodzie odbył się Carpathian Mountain International Film Festiwal. Ze zgłoszonych ponad stu filmów do festiwalu komisja wybrała ponad 30 produkcji z różnych krajów. To co je łączy to tematyka górska.

W konkursie głównym wziął udział polski film pt. „Śniła mi się połonina”, Roberta Żurakowskiego.

W sekcji krótkometrażowej poza konkursowej widzowie obejrzeli dwie polskie produkcje:„Zniknięcie Janusza Klarnera” reż. Franciszek Berbeka oraz „Harda” reż. Marcin Polar.

Jak zaznaczają organizatorzy, lubią trudne warunki, pierwsza edycja festiwalu odbyła się w pierwszym roku pandemii covid, jak i druga, trzecia – wojna i teraz też. Jak mówi Dmytro Hreszko dyrektor programowym i reżyser

Kiedy zrobiłem film o ratownikach górskich i zacząłem go wysyłać na festiwale zauważyłem, że jest bardzo dużo festiwali filmu górskiego na świecie, ale w Ukrainie nie ma ani jednego, dlatego postanowiłem stworzyć taki w Użhorodzie, z którego pochodzę.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu sponsorów w tym: Transcarpathian Film Commission, Zakarpackiej Oblasnej Radzie, Instytutowi Polskiemu w Kijowie, Czeskiemu Centrum w Kijowie. Filmem otwarcia był film Hreszki pt. „Król Lir: jak szukaliśmy miłości w czasie wojny”. Opowiadający o niezwykłym projekcie – sztuce Szekspira – „Król Lir„, do której jako aktorów zatrudniono przesiedleńców, którzy przyjechali do Użhorodu.

Nie zapominamy jednak, że jesteśmy w kraju wojny, przed każdym seansem są podziękowania dla sił zbrojnych Ukrainy, dzięki którym widzowie mogą spokojnie spotkać się w kinie, a także informacja, że w razie alarmu, projekcja będzie przerwana, a widzowie zaprowadzeni do schronu. Na szczęście żadnej projekcji nie przerwał alarm.

Nagrodzone filmy festiwalu CMIFF w Użhorodzie:

Film pełnometrażowy dokumentalny

Trzy kobiety /Niemcy 2022/ – reż. Maksym Melnyk

Film krótkometrażowy dokumentalny

Hello, I’m on the hill / Ukraina 2023/- reż. Liza Pyrożkowa

Film krótkometrażowy fabularny

Go to the woods /Francja 2022/ – reż. Lucie Prost

Animacja krótkometrażowa

Egoland / Hiszpania 2022/ – reż. Ignasi Lopes Fabregas

Nagroda publiczności

We will not fade away /Ukraina,Francja, Polska 2023/ – reż. Alisa Kowalenko

Powiązane zdjęcia: