Jak Władysław Trebunia-Tutka artystą został

W Czerwony Dworze zabrakło miejsc siedzących dla tych, którzy przyszli na spotkanie wspominkowe o artyście malarzu, muzykancie, postaci, która wpisała się w region Podhala, można by rzec złotym „Smyczkiem i Pędzlem”.

Córka Anna Trebunia -Tutka opowiadała o artystycznej drodze ojca, którą rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie . poznał tu i zaprzyjaźnił się z Jerzym Trelą – aktorem teatralnym. Studiował na wydziale malarstwa w pracowni Hanny – Rudzkiej – Cybisowej oraz na wydziale tkaniny artystycznej. Anna Trebunia-Tutka , która tak jaki ojciec jest artystką plastykiem zaprezentowała bogaty materiał zdjęciowy dokumentujące olbrzymi dorobek artysty: obrazy olejne, projekty i wykonane już witraże, a także freski.

Syn Krzysztof Trebunia-Tutka, przybliżył postać taty od strony muzycznej, opowiadał o dużym zaangażowaniu Władysława, w tworzenie kultury regionalnej o wspólnym tworzeniu projektów muzycznych z innych państw i kultur. W czasie spotkania nie zabrakło też wspomnień o żonie artysty Zofii.

Muzycznym przewiewnikiem był występ rodzinnej kapeli Trbuniów-Tutków. Oprócz Anny i Krzysztofa zagrali: Jan Trebunia-Tutka, Jan Trebunia-Tutka jr. i Anna Trebunia-Tutka.

Powiązane zdjęcia: