Figury Matki Bożej Ludźmierskiej

Z okazji 60-lecia koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej, w Galerii Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu otwarto wystawę poświęconą historii i kultowi Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Zobaczymy wiele cennych i ciekawych artefaktów które na co dzień są niedostępne, przechowywane w zakrystii, magazynach czy na plebani.

Wśród nich znajduje się gotycka drewniana rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem.

Sylwetka Ludźmierskiej Maryi jest lekko przegięta, aby zrównoważyć ciężar dzieciątka (tzw. Kontrapost).  Łagodnie spływające szaty doskonale to odwzorowują: ich załamania i fałdy układają się naturalnie. Drobna głowa Matki Bożej, zwieńczona misterną koroną, pochyla się z troską i miłością w stronę Jezusa.

– czytamy w katalogu Ludźmierskie Sacralia do którego teksty napisali: Anna Mlekodaj, ks. Jerzy Filek, ks. Maciej Ścibor.

W przestrzeni wystawienniczej galerii zobaczymy również prace Wojciecha Wawrzyńcoka-Kułocha, artysty ludowego zwanego „Leonardem da Vinci z Gliczarowa”. Pośród wystawionych rycin, oleodruków, uwagę zwraca obraz olejny z 1933 roku Franciszka Bilczewskiego Matka Boska Gromniczna będąca inspiracyjną kopią pasteli namalowanej przez Piotra Stachiewicza ok 1907 roku.   Wiele z eksponatów to dary wiernych dla sanktuarium lub jego proboszczów. Wystawa pt. „Ludźmierskie Sacralia” to wycinek historii koronacji figury, która była wielkim wydarzeniem dla całego Podhala.

Wystawę można oglądać co dziennie w godz. 10:00 – 17:00, do 24 września 2023, w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu, ul. Kościuszki 4

bilety

normalny: 2 zł
ulgowy: 1 zł (uczniowie, studenci, emeryci i renciści)
specjalny: 1 zł/os. (osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej / za okazaniem legitymacji)

Powiązane zdjęcia: