Cykl papieski Arkadiusza Walocha

Arkadiusz Waloch jest znanym i cenionym polskim malarzem, urodził się w Poznaniu w 1932 roku. Studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem wybitnych artystów. Dyplom uzyskał w pracowni postimpresjonisty Emila Krychy . W zakopiańskim Kenarze prowadził pracownię rysunku i malarstwa.

Jego twórczość obejmuje malarstwo olejne, akwarelę i rysunek, a także grafikę i ilustrację. Od wielu lat mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie czerpie inspirację z piękna przyrody i kultury góralskiej. Jednym z tematów w jego sztuce jest postać Jana Pawła II, którego artysta podziwia i darzy głębokim szacunkiem. W swoich obrazach przedstawia Papieża nie tylko jako wielkiego duchownego i przywódcę, ale także jako człowieka. Waloch nie idealizuje Papieża, ale stara się pokazać jego prawdziwe oblicze, pełne zatroskania, ale i miłości, wiary i nadziei. Maluje z pasją i zaangażowaniem, nie bojąc się wyrażać swoich poglądów i uczuć. Obrazy i szkice są świadectwem jego osobistej relacji z Janem Pawłem II, a także refleksją nad współczesnym światem i rolą sztuki w nim.

Jak sam twierdzi: „w sztuce musi być obecny człowiek przeżywający, ze swym myśleniem, czuciem i sumieniem. Chciałbym, żeby było to widoczne również w moich pracach prezentowanych na obecnej wystawie”

Oprócz prac artysty możemy również obejrzeć film o Arkadiuszu Walochu, którego twórcami są Stanisław Berbeka i Franciszek Berbeka. Relacja z premiery filmu tutaj.

Arkadiusz Waloch. Kolekcja papieska. Malarstwo i rysunek, to tytuł wystawy w którą możemy oglądać w Czerwonym Dworze do 30 września 2023 roku, wstęp wolny.

Powiązane zdjęcia: