Bez patosu – zaproszenie na wernisaż

Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner to artyści wywodzący się z Suchego koło Zakopanego. Obydwoje wychowani w tradycyjnych rodzinach góralskich  zostawiają swój twórczy ślad w przestrzeni, dając wyraz przywiązania do podhalańskiej ziemi. Fakt ten został dostrzeżony przez Kapitułę „Marki Tatrzańskiej”, oboje są bowiem laureatami tego wyróżnienia za rok 2021.

Anna Buńda-Dorula od lat zafascynowana jest stosunkowo rzadko uprawianym na Podhalu malarstwem na tkaninie. Pierwsze malowane gorsety pojawiły się na Podhalu w latach dwudziestych XX wieku i najprawdopodobniej powodem  ich powstania była sytuacja ekonomiczna. Do dziś zachowało się kilka egzemplarzy z tego okresu. Kolejne datowane są dopiero na lata 50-te. Anna Buńda-Dorula maluje gorsety, kożuchy, serdaczki, chusty i szale, ubrania góralskie, w tym ślubne. Pozostaje wierna tradycyjnym wzorom jednocześnie dając upust własnej wyobraźni i ogromnej wrażliwości na barwę.  Różnorodność motywów kwiatowych – począwszy od tradycyjnych róż, dziewięćsiłów, szarotek poprzez skorusy (jarzębiny), niezapominajki, szyszki czy głogi sprawia, że trudno by szukać powtórzonego projektu. Wielką precyzją odznaczają się też wzory „tureckie”.

Janusz Tycner – Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. A.Kenara i  grafikę na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tworzy w różnych technikach. Uprawia , rysunek, grafikę komputerową i malarstwo, współpracował jako plastyk i rysownik m.in. z Tygodnikiem Podhalańskim i Biurem Promocji Zakopanego. Pracował również jako animator m,in w krakowskim Studio Filmów Animowanych oraz warszawskim studio J&P. Najchętniej zajmuje się ilustracją dla dzieci, projektowaniem graficznym i animacją, ale także malarstwem sztalugowym. Jego rysunki i grafiki stanowią komentarz do współczesnego życia na Podhalu,  relacji i zderzenia współczesności z tradycją. Widać w nich także nostalgię za przeszłością. Janusz Tycner jest autorem m.in. Historii sztuki po góralsku, wyjątkowego, pełnego humoru cyklu grafik.

Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór serdecznie zapraszają 16 grudnia o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „Bez patosu. Anna Buńda Dorula – malarstwo na tkaninie. Janusz Tycner – grafika i malarstwo”

tekst: materiał promocyjny ZCK

Powiązane zdjęcia: