227. Wieczór na Harendzie

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 227. Wieczór na Harendzie do saloniku Marii i Jana Kasprowiczów na spotkanie z Elizą Kącką autorką książki pt. „Wczoraj byłaś zła na zielono”. Rozmowę z pisarką prowadziła poetka i prozaiczka Justyna Bargielska.

O książce Elizy Kąckiej tak napisali niegdysiejsi goście Harendy:

„Bezkompromisowa i brawurowa – taka jest autobiograficzna proza Elizy Kąckiej. To opowieść o podwójnym doświadczeniu pewnej odmienności i nieprzystawalności do narzuconych społecznie ram. O mozolnym, ale pięknym budowaniu trudnej, nieoczywistej relacji. O byciu matką i córką. O życiowym dryfie, performowaniu świata i wydreptywaniu wiedzy. O dzielności. O miłości. O życiu w kokonie i wychodzeniu z niego motylem. O tym, ile mogą znaczyć słowa i jak to jest widzieć je w kolorach”Inga Iwasiów.

„To nie jest łatwe, lecz jest możliwe. Trzeba tylko odsunąć na bok parę książek medycznych, diagnozy włożyć między bajki, porzucić komfort przeświadczeń, strząsnąć gorset układnych zdań, zejść ludziom z języków, żeby ujrzeć na nowo źródła, z których bije nierozpoznana mowa bytu. Córka i matka uczą się wzajemnie swojej relacji i uczą jej nas. Dziękuję, Ruda, dziękuję, Elizo”Marek Bieńczyk.

ELIZA KĄCKA – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich: „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012), „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda” (2017). Sporządziła kilka wyborów poezji (nie tylko najnowszej). Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Zarządu Głównego TLiAM. Z sieci znana głównie jako autorka małych próz/nasłuchów miejskich. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej.

JUSTYNA BARGIELSKA – poetka, prozaiczka, felietonistka. Wydała kilka książek poetyckich i prozatorskich m.in.: „Dating sessions” (2003), „China Shipping” (2005), „Dwa fiaty” (2009) (Nagroda Literacka Gdynia 2010), „Obsoletki” (2010) (Nagroda Literacka Gdynia 2011), „Bach for my baby” (2012), „Małe lisy” (2013), „Nudelman” (2014), „Dziecko z darów” (2019) i „Wybór stand-upów” (2023). Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku”, „Ruchu Muzycznym”, prowadzi warsztaty pisarskie. Jej poezja tłumaczona była na kilka języków.

Nasza relacja ze spotkania.

Wydarzenie jest współfinansowany przez Urząd Miasta Zakopane.

opracowała: redakcja

Powiązane zdjęcia: