Tatry od zawsze przyciągały swoją magią miłośników gór. Stawały się inspiracją i natchnieniem do widzenia i tworzenia prac.
17 maja 2023 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbył się wernisaż wystawy Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski oraz współobecnej z nią wystawy Fudżi i inne góry z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Ekspozycja stanowi część projektu Góry.
Na górskich szlakach Tatr zetknęły się historie trzech tytułowych artystów. Mieczysław Karłowicz przyjeżdżał do Zakopanego ze stolicy z aparatem fotograficznym już jako młody chłopak. Andrzej Wróblewski odkrywał najwyższy masyw Karpat, będąc studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast Leon Wyczółkowski bywał na Podhalu bardzo często, portretując górali i znanych przewodników górskich. To właśnie Muzeum Manggha umożliwiło po raz pierwszy pojawienie się tych tatrzańskich dzieł obok siebie.
Wróblewski, Karłowicz i Wyczółkowski uczynili ze swoich fotografii i obrazów zapis swoich doznań i emocji. Jako artyści nie zmyślali, ale w reporterski sposób prezentowali atmosferę tatrzańskich krajobrazów. Wszystkich trzech tytułowych bohaterów wystawy łączy górska pasja oraz umiejętność obrazowego przedstawienia własnych przeżyć, a Karłowicza i Wróblewskiego także tragiczna śmierć w górach. W przestrzeni krakowskiego Muzeum
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z zasobów Fundacji Rodziny Staraków, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Manggha, Centralnej Biblioteki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycja kuratorowana jest przez Annę Król, Magdalenę Ziółkowską i Wojciecha Grzybały. Tatrzańskie czarno-białego prace z Cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego korespondują z inspirowanymi japońskim drzeworytem ukiyo-e (obrazy przemijającego świata) grafikami Leona Wyczółkowskiego oraz fotografiami kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza.
Manggha od 17 maja do 5 listopada 2023 roku można zatopić się w doświadczeniu górskiej wspinaczki i wędrówki.
Tekst i zdjęcia: Miłosz Bajgier