Recital pieśni Wacława Geigera

27 lipca w zakopiańskiej willi Czerwony Dwór, utworami patrona festiwalu Wacława Geigera rozpocznie się 23. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez kolejne dwa weekendy będziemy mogli posłuchać romantycznej muzyki francuskiej oraz hiszpańskiej muzyki organowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem w roku 2022 zyskał patrona. Jest nim Wacław Geigerkompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. To tutaj prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Komponował również piosenki dla zakopiańskiego kabaretu „Zaskroniec”.

Dzisiaj znany jest przede wszystkim ze swej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.

Na koncercie inauguracyjnym 23. edycji festiwalu usłyszeliśmy pieśni Wacława Geigera w wykonaniu:Dawid Biwo – bas

Bas-baryton, ukończył studia w klasie śpiewy na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Na swoim koncie ma udział w licznych festiwalach i współpracę z wieloma zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w muzyce dawnej.

Ireneusz Boczek – fortepian

Pianista, kompozytor i aranżer. Laureat konkursów pianistycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Palma d’ Oro w Finale Ligure. Występował jako solista m. in. W Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, na Węgrzech, w Chinach i Japonii. Jest autorem wielu opracowań symfonicznych utworów muzyki popularnej

W programie:

Wacław Geiger (1907-1988)

Quasi sonatina funerale, sł. J. Weiss

Polonia

Kołysanka, sł. W. Geiger

Tęsknota, sł. L. Staff

O nie mów dziecię, sł. A. Asnyk

Pieśni tęsknoty, sł. M. Konopnicka

Człowiek marny

Ave Maria

Dumka czerwcowa, sł. W. Geiger

Dwie impresje, sł. T. Staich

Żal za szczęściem

Powiązane zdjęcia:

Zakopane
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
  • Nikifor - Gdyby mógł przyjechałby koleją - Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

REKLAMA

Ukraina 24