Recital pieśni Wacława Geigera

27 lipca w zakopiańskiej willi Czerwony Dwór, utworami patrona festiwalu Wacława Geigera rozpocznie się 23. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez kolejne dwa weekendy będziemy mogli posłuchać romantycznej muzyki francuskiej oraz hiszpańskiej muzyki organowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem w roku 2022 zyskał patrona. Jest nim Wacław Geigerkompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. To tutaj prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Komponował również piosenki dla zakopiańskiego kabaretu „Zaskroniec”.

Dzisiaj znany jest przede wszystkim ze swej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.

Na koncercie inauguracyjnym 23. edycji festiwalu usłyszeliśmy pieśni Wacława Geigera w wykonaniu:Dawid Biwo – bas

Bas-baryton, ukończył studia w klasie śpiewy na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Na swoim koncie ma udział w licznych festiwalach i współpracę z wieloma zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w muzyce dawnej.

Ireneusz Boczek – fortepian

Pianista, kompozytor i aranżer. Laureat konkursów pianistycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Palma d’ Oro w Finale Ligure. Występował jako solista m. in. W Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, na Węgrzech, w Chinach i Japonii. Jest autorem wielu opracowań symfonicznych utworów muzyki popularnej

W programie:

Wacław Geiger (1907-1988)

Quasi sonatina funerale, sł. J. Weiss

Polonia

Kołysanka, sł. W. Geiger

Tęsknota, sł. L. Staff

O nie mów dziecię, sł. A. Asnyk

Pieśni tęsknoty, sł. M. Konopnicka

Człowiek marny

Ave Maria

Dumka czerwcowa, sł. W. Geiger

Dwie impresje, sł. T. Staich

Żal za szczęściem

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

Powiązane zdjęcia: