Od 70 lat tańczą i śpiewają

Zespół Regionalny Podhale Grupa Spiska, z dumą obchodzący w tym roku swoje 70-lecie, jest żywym świadectwem bogatej tradycji kulturowej regionu Spiszu.

Od momentu powstania w 1953 roku, zespół stał się strażnikiem i propagatorem lokalnego folkloru. Prezentuje tańce, muzykę i śpiew, a także tradycyjne obrzędy. Sylwia Plucińska, która od piętnastu lat pełni funkcję kierownika, przyczyniła się do rozwoju i utrzymania wysokiego poziomu artystycznego grupy. Zespół, przez trzy dekady należał do Grupy Duże Podhale, w którego skład wchodziły grupy z Podhala, Spisza, Orawy i Pienin, powstał przy Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych Cepelia

Spisz, którego folklor prezentuje zespół , jest interesujący ze względu na swoje położenie. Mieszają się tu wpływy słowackie, węgierskie, rusińskie i romskie. Stroje spiskie, które zespół stara się wiernie odtwarzać, są archaiczne i odzwierciedlają dawne tradycje regionu.

Prezentacja zwyczajów spiskiego wesela to między innymi okazja do podziwiania ponad stuletnich rańtuchów, które są przykładem rzemiosła i tradycji. Te wyjątkowe elementy garderoby, kiedyś tworzone przez trzy szwaczki, są dowodem na niezwykłe umiejętności. Proces ich tworzenia był czasochłonny i wymagał wielkiej dbałości o detale – od przędzenia lnianej nici, przez tkanie materiału przypominającego tiul, z którego powstawały szale, chustki na głowę czy spódnice.

Przez lata zespół zgromadził wokół siebie wielu entuzjastów i miłośników, którzy pragną zachować tradycje dla przyszłych pokoleń. Odtwarzanie historycznych obrzędów takich jak np. „Wesele Spiskie” ” Ogrywania Moja”, sprawia, że każdy występ jest niezwykłym wydarzeniem.

Zespół, jest świetnym ambasadorem kultury spiskiej, nie tylko zachowuje dziedzictwo, ale również inspiruje do odkrywania i doceniania bogactwa swojej historii i tradycji.

Zobaczcie jak wyglądało dawniej wesele na Spiszu. Pokaz odbył się podczas XXI Dnia Polowaca w Ramach Tatrzańskich Wici

Powiązane zdjęcia: