Muzyczna noc w Atmie

Muzyka „u Karola w Atmie”, to już kolejny raz muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego zaprasza na koncerty podczas Nocy Muzeów. Usłyszymy utwory: Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Georga Philippa Telemanna, Camille Saint-Saëns, Fryderyka Chopina.

17 /sobota/ maja 2025 od godz. 18:00 do 23:00

Wstęp na wydarzenia – 1 zł

         godz. 18:00            

Mateusz Dubiel – fortepian

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Ballada As-dur op. 47 

Preludia op. 28:

7              A-durAndantino

8             fis-mollMolto agitato  

9             E-durLargo

10           cis-mollMolto allegro 

11           H-durVivace 

12           gis-mollPresto    

Polonez-Fantazja As-dur op. 61

Sonata h-moll op. 58 

I              Allegro maestoso 

II             Scherzo (Molto vivace) 

III            Largo 

IV            Finale (Presto, non tanto agitato) 

●         godz. 22:00

Małgorzata Błazik – skrzypce  

Katarzyna Glensk – fortepian

Karol Szymanowski (1882-1937)

Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op. 9:

część I – Allegro moderato. Patetico

Henryk Wieniawski (1835-1880)

II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22:

I              Allegro moderato
II             Romance. Andante ma non troppo
III            Allegro con fuoco – Allegro moderato (à la Zingara)

Georg Philipp Telemann (1681-1767)

Fantasia nr 9 h-moll TWV 40:22 na skrzypce solo

Camille Saint-Saëns (1835-1921)

Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28

Karol Szymanowski (1882-1937)

Nokturn i Tarantella op. 28

     godz. 22:00

Karol Szymanowski „w słowie”

Czytanie fragmentów tekstów muzycznych oraz literackich kompozytora.

Słowo o muzyce podczas występów: Dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie, kurator ds. programowych „Atmy”

Mateusz DUBIEL w 2023 roku ukończył szkołę średnią w swoim rodzinnym mieście Bielsku-Białej, w klasie fortepianu Anny Skarbowskiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dra hab. Mirosława Herbowskiego.  Jest zwycięzcą 51. (2022) oraz 53. (2025) Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także laureatem kilku międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów, m.in.: Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2021) czy Jeune Chopin w Lugano w Szwajcarii (2023).  Występował z recitalami w kraju i za granicą m.in: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Festival des Amtshauses Hietzing w Wiedniu, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Cavatina Hall w Bielsku-Białej, na festiwalu „Wawel o zmierzchu”, a także w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.  Koncertował w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Wilnie, Hamburgu, Kolonii i na Majorce. Brał udział w Maratonie Chopinowskim Polskiego Radia Chopin, a także w Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie, otrzymując I miejsce (2022).  Laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2021.  Młody artysta został zakwalifikowany do udziału w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2025 roku.

Katarzyna Glensk to utalentowana polska pianistka: solistka i kameralistka. Zadebiutowała na prestiżowej scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku w 2018 roku, występując w duecie ze skrzypaczką Joanną Okoń. Koncertowała w wielu krajach Europy, Rosji i Chinach. Współpracowała z renomowanymi instytucjami muzycznymi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli; kameralistykę studiowała pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, by wymienić pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Duetów Kameralnych im. L. Janačka w Brnie czy L. Smith Duo Prize w Londynie (z Ewą Mizerską). Wielokrotnie nagradzana jako pianistka towarzysząca skrzypkom podczas konkursów muzycznych. W 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało jej odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wybitne osiągnięcia artystyczne

Małgorzata Błazik urodziła się w 2009 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, gdzie uczy się w klasie skrzypiec Agnieszki Cypryk. Występowała w wielu znaczących miejscach w Polsce jako solistka oraz w zespołach kameralnych, m. in. w Filharmonii Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Koncertowała również w Wenecji, Padwie, Rzymie, Londynie i Berlinie. W marcu 2024 roku zagrała Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna wraz Sinfonią Iuventus im. Jerzego Semkowa. Jest laureatką ponad 80. konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2024”. Od 2022 roku należy do grona stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Swoje umiejętności doskonali na kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą pod okiem wybitnych profesorów. Do tej pory miała przyjemność pracować pod okiem takich profesorów, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Simon Standage, Wiesław Kwaśny, Łukasz Błaszczyk, Agata Szymczewska, Yair Kless, Zoya Nevgodovska, Simone Smith, Magdalena Szczepanowska czy Friederike Starkloff. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma 2024”.

Serdecznie zapraszamy na koncerty i wykłady w Atmie:

          26 czerwca 2025 (czwartek); 18:00

Kapela Góralska „Skalni”: Jan Michałczak z Kościeliska

i Andrzej Gut-Mostowy z Zakopanego – prymiści 

w programie: tradycyjne nuty Podhala w różnych stylach wykonawczych

           24 lipca 2025 (czwartek)

17:00 – wykład

Agnieszka Kwiatkowska, „Zrozumieć nić. O twórczości Marii Bujakowej”

18:00 – koncert

Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet

Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa 

w programie: Władysław Żeleński, Gabriel Fauré, Karol Szymanowski

           18 września (czwartek) 2025

17:00 – spotkanie z kompozytorem – prof. Marcelem Chyrzyńskim

18:00 – koncert

Jacek Ozimkowski – baryton, Dominika Peszko – fortepian

w programie: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Marcel Chyrzyński

opracowała: redakcja

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Zakopane
Current weather
Sunrise-
Sunset-
Humidity-
Wind direction-
Pressure-
Cloudiness-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
-
-
Forecast
Rain chance-
Wind direction-
  • Nikifor - Gdyby mógł przyjechałby koleją - Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

REKLAMA

Ukraina 24