Józefa Stopki – Faktora wspomnienia o ciotce

Bronisława Staszel – Polankowa, wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie biegowym, nieoficjalna mistrzyni świata. Objechała na rowerze Polskę propagując Tatry. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Dla wielu kochających Tatry po prostu Brońcia, gospodyni nieistniejącego już schroniska na Przysłopie Miętusim.

W Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku odbyła się promocja książki „Drzewiej pod Tatrami” Józefa Stopki-Faktora . To nie tylko książka, ale żywa kronika góralskich wartości, pasji i życia w górach, przede wszystkim poświęcona Bronisławie Staszel – Polankowej.

Autor urodzony na Krzeptówkach, dorastał w atmosferze, gdzie kultura i sztuka były na porządku dziennym. Jego mama Zofia, czytała dzieciom poezje Jana Kasprowicza, utwory Władysława Orkana, śpiewała góralskie przyśpiewki, zaszczepiła w nim miłość do literatury i tradycji. Dzieciństwo pana Józefa obfitowało w przygody. Razem z kuzynem pomagali ciotce Bronisławie, przynosząc chleb na halę czy wodę na herbatę z pobliskiego potoku. Wspomnienia te nabierają humorystycznego charakteru, gdy przypomina sobie, jak bali się psa o imieniu Warcula, który pędząc w ich stronę zapowiadał ich przybycie swoim szczekaniem. Te momenty, tworzą mozaikę życia, która znalazła odzwierciedlenie w literackiej twórczości autora.

W czasie spotkania Bronisławę Staszel – Polankową wspominał Wojciech Szatkowski. Podkreślał jej dokonania sportowe, w czasach, w których dopiero rodził się kobiecy sport narciarski i atmosferę, którą tworzyła w prowadzonym przez siebie schronisku.

Całe spotkanie prowadziła szefowa GOKR-u Małgorzata Karpiel – Bzdyk.

Dyskusja ta umożliwiła głębsze poznanie inspiracji, które kierowały twórczością Stopki-Faktora, oraz refleksję nad miejscem tradycji w nowoczesnym świecie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Kalendarz: 31.03.2025 poniedziałek

  • Nikifor - Gdyby mógł przyjechałby koleją - Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Ukraina 24