Akcja Burza w Muzeum Palace

Akcja „Burza” w Szczawnicy to fragment historii, który odzwierciedla ducha oporu podczas II wojny światowej. Operacja ta, będąca częścią szerszego planu Armii Krajowej, miała na celu wyzwolenie ziem polskich spod okupacji niemieckiej przed nadejściem Armii Czerwonej.

Z relacji por. Adama Czartoryskiego ps. Szpak – dowódcy placówki AK w Szczawnicy:

„W lipcu 1944 dotarł do nas alarm, że akcja „Burza” ma być wszczęta. Ledwo wróciłem do domu i zacząłem działać, zrobiło się poruszenie w całej Szczawnicy. Tłum przed moim domem wołał: „Wodzu, prowadź nas na Niemca! My z karabinami pójdziem!”.

Historię tego wydarzenia o 17:00 – w „Godzinie Zero” – w Muzeum Palace-Katownia Podhala, przedstawiła dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej Barbara Węglarz. Warto podkreślić, że choć akcja w Szczawnicy była krótka i zakończyła się aresztowaniami, to jednak jej symboliczne znaczenie jest nie do przecenienia. Przypomina ona o odwadze i poświęceniu tych, którzy walczyli o wolność Polski. Po wykładzie można było wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Parafialnego Regionalnego Zespołu Giewont oraz poezje Barbary Grocholskiej – Kurkowiak, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, Honorowej Obywatelki Zakopanego.

Powiązane zdjęcia: