Zakopiański Festiwal Literacki odbędzie się w dniach 11–13 lipca 2025 roku i będzie miał wyjątkowy, jubileuszowy charakter – to już dziesiąta edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski. Tegoroczne hasło Festiwalu – „Czytanie świata ze zrozumieniem” – podkreśla rolę literatury jako narzędzia do poznawania rzeczywistości, emocji i relacji.
W czasach, gdy coraz więcej osób rezygnuje z pogłębionego odbioru świata, książka może być skutecznym remedium na zanikającą ciekawość i refleksyjność. Jubileuszowa odsłona Festiwalu to również czas nowych otwarć – funkcję dyrektora artystycznego objął Mariusz Koperski, pisarz i literaturoznawca, który wnosi do wydarzenia świeżą energię, lokalne zakorzenienie i nową wizję programową. Zmiana nastąpiła także w Kapitule Literackiej Nagrody Zakopanego – jej przewodniczącą została Bożena Gąsienica, od lat zaangażowana w życie literackie miasta, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej i współtwórczyni sukcesu Festiwalu.
Organizatorzy pragną, by tegoroczna edycja jeszcze mocniej niż dotychczas zwróciła się ku literaturze zaangażowanej – takiej, która nie boi się trudnych tematów, patrzy krytycznie na otaczający nas świat i odważnie go opisuje. Stąd obecność wybitnych twórców i twórczyń, wśród których znajdą się m.in. Andrzej Stasiuk, Tomasz Pindel, Łukasz Grzesiczak, Stanisław Łubieński, Anna Maziuk, Aleksandra Boćkowska, Ryszard Koziołek, Małgorzata Czyńska, Łukasz Wojtusik, Beata Słama, Anna Kamińska, Anna Pigoń, Magda Stachula oraz Katarzyna Wężyk.
W jubileuszowym roku 10. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego wydarzenie zyskuje nową energię i kierunek, a jego program nabiera wyrazistego, autorskiego tonu. W tym roku organizatorzy zadecydowali o powołaniu nowej funkcji – dyrektora artystycznego, którą pełni Mariusz Koperski. Wnosi on do wydarzenia świeże spojrzenie i energię, czerpiąc ze swojego bogatego dorobku jako pisarza, literaturoznawcy i animatora lokalnych inicjatyw kulturalnych. Autor serii zakopiańskich powieści kryminalnych, z doskonałym wyczuciem lokalnego kolorytu, w roli organizatora stawia dziś na program angażujący społeczność: zaprasza wybitnych autorów literatury górskiej, podejmuje temat tożsamości i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, a także wprowadza wydarzenia towarzyszące podejmując między innymi intensywną współpracę z kinem plenerowym BNP Paribas Kino Letnie Sopot – Zakopane. Jego kierunek programowy to z jednej strony głęboka refleksja nad literaturą jako narzędziem rozumienia świata, a z drugiej – żywy dialog pomiędzy tradycją a nowoczesnością, impulsem do reakcji, angażującym mieszkańców i gości. Dzięki Koperskiemu festiwal zyskuje charakter nie tylko kulturalnej uroczystości, ale też otwartej, inkluzywnej platformy dla wymiany myśli, emocji i inspiracji
W tegorocznej, nieco odmienionej formule festiwalu nie zabraknie również wydarzeń dla młodszych czytelników – wśród gości znajdą się autorzy literatury dziecięcej: Barbara Supeł, Zofia Stanecka oraz Paweł Beręsewicz. Na dzieci czekają również warsztaty, gry i wydarzenia towarzyszące. Tradycyjnie już podczas Festiwalu wręczone zostaną dwie nagrody: Literacka Nagroda Zakopanego oraz nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Wiersz o Tematyce Górskiej. Gala wręczenia Literackiej Nagrody Zakopanego będzie zwieńczeniem całego wydarzenia.
Z okazji jubileuszu organizatorzy zapraszają wszystkich gości oraz uczestników do dzielenia się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z dziesięcioletnią historią Festiwalu. Do udziału w specjalnym spotkaniu zostaną również zaproszeni dotychczasowi laureaci Literackiej Nagrody Zakopanego. Ma to być nie tylko moment wspomnień, ale także inspiracja do rozpoczęcia kolejnej dekady z nową energią i świeżymi pomysłami.
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: www.zakopane.pl/zfl.
opracowała redakcja