Anioły w Jurgowie

Anielskie głosy uniosły słuchaczy do nieba – nieba barokowej muzyki skomponowanej przez … mniszki.

Miały zaledwie kilka czy kilkanaście lat, kiedy trafiały do zakonów. Furty klasztorne zamykały się za nimi nieodwołalnie już na zawsze. Z jednej strony były odizolowane, poddane klasztornej regule, z drugiej mogły wieść życie z dala od codziennych trosk. Nie musiały zajmować się rodziną, ich życie nie toczyło się wokół spraw męża. Mogły rozwijać się duchowo, a te uzdolnione również i muzycznie. – podkreślała we wstępie do koncertu pt. Anioły zza klasztornej kraty Katarzyna Wiwer, śpiewaczka, a za razem dyrektorka festiwalu Barok Na Spiszu.

Koncert odbył się w kościele św. Sebastiana w Jurgowie . Jego powstanie datuje się na 1650r.

Trudno dziś w to uwierzyć, ale w szesnastym i siedemnasty wieku w klasztorach, nie tylko w Europie, ale nawet i w  Polsce powstawały utwory muzyczne komponowane przez mniszki. Zwłaszcza pieśni do dziś poruszające serca. „Były pisane w dojrzałym, subtelnym, barokowym stylu, który wymaga od wykonawcy wysokiego kunsztu wokalnego i muzykalności” Czy ten poziom budził zazdrość kompozytorów mężczyzn? Być może. Biskupi zabraniali mniszkom komponowania i wykonywania utworów ganiąc je za to , że odnajdują w tych czynnościach zbyt wiele rozkoszy…

Na szczęście dzięki pasji poszukiwaczek utalentowanych muzycznie i wokalnie, w Kościele w Jurgowie mogliśmy  do woli rozkoszować się wirtuozerią wykonania odnalezionych, we włoskich klasztorach , a także  w klasztorze benedyktynek w Staniątkach cudownych pieśni chwalących Boga, dziękczynnych, a nawet wierszy pisanych do tego jedynego choć nieosiągalnego oblubieńca.

Trzeba przyznać, że XII Festiwal Barok na Spiszu gromadzi publiczność nieprzypadkową. Czułą na niuanse niełatwej przecież czasami muzyki, spragnionej informacji zarówno na temat historii powstawania dzieł i ich kompozytorów jak i miejsc, w których odbywają się koncerty.  

Jeśli chcecie przeżyć ten niezapomniany koncert pt. „Anioły zza klasztornej kraty” w wykonaniu: Donne Armoniche w składzie: Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha – soprany, SCEPUS BAROQUE w składzie: Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe, Katarzyna Cichoń – wiolonczela, Klaudia Łoboda – klawesyn, pozytyw, zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

Festiwal potrwa do 24 sierpnia. Najbliższy koncert „Fanfary i piszczkowie wieżowi” odbędzie się w Niedzicy 22 sierpnia o godz. 18.00. Ostatni z tegorocznego cyklu 24 sierpnia o godz. 19.00 we Frydmanie. Wszystkie koncerty są bezpłatne. Słuchacze obdarowywani są przewodnikiem po festiwalu, w którym można znaleźć informacje nie tylko o wykonawcach, ale także o spiskich ciekawostkach i kościołach, w których odbywają się koncerty. Jeśli nie możecie przyjechać na Spisz Wypatrujcie naszych relacji.

PROGRAM XII FESTIWALU BAROK NA SPISZU

22 sierpnia czwartek, Niedzica, kościół św. Bartłomieja

17.30 oprowadzanie po kościele (Krystyna Waniczek)

18.00 koncert (mini-wykład: Paweł Hulisz, Muzyka z wieży)

FANFARY I PISZCZKOWIE WIEŻOWI

Tubicinatores Gedanenses

Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Filip Pysz  – trąbki barokowe

Paweł Szewczyk – instr. perkusyjne

24 sierpnia sobota, Frydman, kościół św. Stanisława

18.30 oprowadzanie po kościele (Piotr Wojtaszek)

19.00 koncert (mini-wykład: Karolina Habało, Jak rytm kształtuje kompozycję – ciaccona, passacaglia, ground)

W OBJĘCIACH RYTMU

Cornu Copiae

Karolina Habało – skrzypce barokowe, Michaela Koudelková – flety, Matylda Adamus – wiolonczela barokowa, Maria Wilgos – teorba, Adam Jastrzębski – klawesyn, Wojciech Lubertowicz – instr. perkusyjne

gościnnie: Katarzyna Wiwer – sopran

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu i współorganizacji: Województwo Małopolskie, Powiat Nowotarski, ZEW Niedzica SA, Bank Spółdzielczy Karpatia, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Tomasz Hamerski – Starosta Powiatu Nowotarskiego, Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Powiązane zdjęcia: