W Bukowinie słychno śpiywanie i granie

W dniach od 7 do 11  lutego 2024 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie przyciągające na Podhale rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich.

52. Góralski Karnawał rozpocznie promocja wyjątkowego albumu zatytułowanego „ŚLEBODNI DUCHYM – Pnioki, Krzoki, Ptoki” autorstwa Roberta Krawczyka (fotografie) i Grzegorza Kapli (teksty). Album, do którego zdjęcia i wywiady wykonano w 2022 roku z okazji złotego jubileuszu tego niezwykłego święta folkloru, ukazuje sylwetki ludzi, bez których karnawałowy świat nie byłby taki sam.

Pierwszego dnia Karnawału zapraszamy również na sztukę teatralną pt. „Chory z urojenia”
w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.  Sztuka Moliera zaadaptowana została do gwary i realiów góralskich przez Jana Gutta-Mostowego.

Zgodnie z tradycją, w czwartek 8 lutego, paradny  przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami
i zaproszonymi gośćmi oficjalnie rozpocznie 52. Góralski Karnawał.

Jak zawsze Góralskiemu Karnawałowi będzie towarzyszyć wystawa twórczości ludowej, na której będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa. Różnorodność prac, pozwoli na spotkanie z pięknem i wyjątkowością sztuki ludowej.

52. Góralski Karnawał dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym Partnerem 52. Góralskiego Karnawału jest Województwo Małopolskie.

Patronat nad 52. Góralskim Karnawałem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

tekst: organizatora

Powiązane zdjęcia: