Jak zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena wpłynęło na propagowanie rękawic furmańskich

W Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu można oglądać wystawę rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich, a nawet dowiedzieć się w jaki sposób zostały utkane.

Na wystawie zaprezentowano 30 par rekonstrukcji rękawic furmańskich znajdujących się w zasobach muzealnych w Polsce i na Słowacji, w tym 10 z Podhala. Znalazły się tu również zrekonstruowane rękawice furmańskie z obrazów Władysława Jarockiego „Hucuł”, „Góral przy saniach”, z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czy chociażby łapawica zgłoszona do konkursu Rekordu Guinnessa.

W listopadzie 2022 roku Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali” postanowił wpisać na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

A co z tym wszystkim ma wspólnego amerykański prezydent?  W czasie ceremonii jego zaprzysiężenia obecny był senator Bernie Sanders, który miał na rękach założone wełniane rękawice. To amerykański polityk z polskimi korzeniami, jego ojciec Eli Sanders pochodził z polskiej wsi Słopnice w woj. Małopolskim. Memy z politykiem obiegły media społecznościowe.

Tę sytuację wykorzystały pasjonatki z Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, postanowiły wykonać dla Sandersa tradycyjne wełniane rękawice furmańskie, takie tkane ręcznie na specjalnym krośnie.

Zapraszamy do GOK-u w Białym Dunajcu na wyjątkową wystawę rękawic furmańskich

Od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 16:00.

Powiązane zdjęcia: